Jak připravit webovou stránku pro média

Váš profesní medailonek pro média se většinou liší od toho pro vaše klienty. Je proto vhodné jej mít umístěný na webu na samostatné stránce. Odkaz na ni lze pak připojit, když oslovujete novináře se svým námětem nebo s nimi už komunikujete.

Co může stránka ‚Pro média‘ obsahovat

Medailonek nebo profesní historie

Samostatný příspěvek o tom, jak vytvořit váš profesní medailonek pro média naleznete na této stránce.

Témata

Novináři Pokud se novináři už dostanou na vaši stránku ‚Pro média‘, můžete je nalákat i uvedením dalších tematických okruhů, v rámci kterých by se jim mohl hodit váš expertní náhled či vyjádření. Můžete k nim uvést také reference.

Odkazy na vlastní obsah

K jednotlivým bodům profesní historie nebo tématům můžete dát odkazy na vaše články na blogu, youtube, podcast, online rozhovory, guest posty apod. Novináře tak můžete nasměrovat, ať se rovnou podívá o čem a jak v souvislosti s daným tématem mluvíte. Z vašeho vlastního obsahu může zároveň čerpat při přípravě jeho článku aj.

Mediální výstupy

Taková stránka na webu je také tím pravým místem pro zveřejnění vašich předchozích mediálních výstupů, díky kterým vás může novinář lépe poznat – podívat se, k čemu a jak jste se už vyjadřovali nebo načítat vaši schopnost mluvit a vystupovat na videu.

TIP: Pokud zatím nemáte žádné větší medializace, pro začátek můžete uvést ukázky vašich online rozhovorů, účasti na online summitech apod.

Kontakt

Na stránce nezapomeňte také zmínit výzvu, ať vás kontaktují a jak jste nejlépe k zastižení – tedy uveďte váš kontaktní e-mail a telefonní číslo.

Ke stažení

Součástí profesionálních stránek sloužících k oslovování médií je také sekce ‚Ke stažení‚, kde novináři snadno naleznou vizuální nebo audiovizuální materiály, které mohou využít.

Někdy je tento tiskový či novinářský balíček nazývaný ‚Media kit‘ či ‚Press kit‘. Název je vžitý hlavně pro tiskové konference, ale jeho smysl je stejný i pro vás – neposílat velké objemy dat novináři e-mailem, ale odkázat na místo, kde si vše může přímo stáhnout.

TIP: Fotografie v tiskové kvalitě popř. video v HD rozlišení je většinou velké na objem dat, proto je dobré umístit jej do cloudového úložiště mimo váš web – např. Google drive, Dropbox apod.

Materiály ke stažení obvykle obsahují:

  • fotografie – vsaďte na fotky od profesionálního fotografa a vyberte různé snímky – portrétní i celé postavy, profilové i ilustrační k vaší profesi – např. sedíte u stolu, masírujete, konzultujete apod. Jednotlivé soubory už mějte rovnou pojmenované vaším jménem popř. stručným popisem (např. Jana_Pokorna_konzultace_s_klientkou.jpg).
    Chcete-li, uveďte i jméno fotografa (např. (např. Jana_Pokorna_konzultace_s_klientkou_Foto-Dana_Ostrovska.jpg), většinou však média ale použijí jen obecný popisek ‚Archiv Jany Pokorné‘ apod.
  • video – je dobré mít k dispozici video, které ilustruje vaši tvorbu nebo způsob práce, záznam z nějaké akce apod. Využijí je třeba v úvodu vysílání (mrkněte na příklad – v čase od 10:00, kdy byla v Sama doma výtvarnice Jana Andrésková) nebo přímo v televizním studiu jako tzv. podkresový materiál na obrazovku ve studiu apod. Je možné dát k dispozici video ke stažení, většina si dokáže poradit i s videem umístěným na YouTube.
  • logo – v mediálních výstupech se příliš často nevyužije, obzvlášť pokud vystupujete pod svým vlastním jménem, u projektů, ale třeba i knih apod. je možné ho dát k dispozici, nikdy nevíte, kdy se bude hodit.
  • infografika – jedná se o vysvětlení či shrnutí určitých témat nebo dat vizuálně, ve větších médiích si je redakce obvykle uzpůsobí do svého stylu (barev, písma apod.), ale informace rádi využijí. Stále více médií (i online) je i „obrázkových„, lidé nechtějí jen číst.
  • životopis v editovatelném formátu, aby z něj novinář v případě potřeby mohl rovnou překopírovat informace, které potřebuje (Word aj.).

A pozor, cokoliv novinářům zašlete nebo zpřístupníte, automaticky považují za materiál, který mohou použít. Výběr z toho, co dáváte k dispozici, je na nich. Není dobré v průběhu spolupráce žádat výměnu fotky nebo doporučit, ať některý záběr raději nepoužívají :-).

Pro inspiraci

Stránku ‚Pro média‘ není nutné tvořit hned na začátku, můžete ji integrovat i do stránky ‚O mně‘, myslete ale na to mít připravené minimálně podklady Ke stažení k odeslání novináři, když si je vyžádá. V médiích většinou vše spěchá :-).

Comments are closed.