Jak připravit BIO nebo medailon pro média

Medailon pro média neboli vaše BIO je krátký a výstižný popis toho, kdo jste a co děláte. Jeho úkolem je zaujmout novináře a představit vás tak, abyste byli důvěryhodní. Zkrátka prodat vaši expertnost.

Tyto informace byste měli mít umístěné na webu – nejlepší je na to samostatná stránka ‚Pro média‚, ale měla by mít jiné parametry než stránka ‚O mně‚ pro Vaše klienty. Každý totiž o vás potřebuje vědět trochu něco jiného.

Co zajímá novináře?

Novinářům je dobré podat důkazy, že jste ta pravá osoba, která by se k danému tématu měla vyjadřovat. Nejčastěji se jedná o některé (nemusí byt všechny!) z těchto charakteristik dodávající vám kredibilitu:

  • Celé jméno (může být i včetně titulů).
  • Vaše pozice – obecné pojmenování nebo vysvětlení u atypických profesí. 
  • Co vás dělá expertem: délka praxe, vzdělání, počet klientů, největší úspěch, členství v profesních organizacích, ocenění, vystoupení na prestižních akcích.
  • Vize nebo hodnoty.
  • Dobrá jsou také různá čísla (počet klientů, úspěchů, spokojených referencí, vydaných článků, prodaného zboží apod.)

Svou stručnou charakteristiku posíláte také v e-mailu, když oslovujete konkrétní novináře a nabízíte jim námět na článek či rozhovor. Tady je dobré vždy poupravit svůj ‚odstavec‘ přímo na míru nabídce.

Stránka ‚Pro média‘

Jelikož se váš profesní medailonek pro novináře liší od toho pro vaše klienty, je vhodné mít jej umístěný na samostatné stránce. Ta může být určena přímo ‚Pro média‘ a odkaz na ni lze připojit do vašeho e-mailu novinářům.

Taková stránka na webu je také tím pravým místem pro zveřejnění vašich předchozích mediálních výstupů, díky kterým vás může novinář lépe poznat – podívat se, k čemu a jak jste se už vyjadřovala nebo načítat vaši schopnost mluvit a vystupovat na videu.

TIP: Pokud zatím nemáte žádné větší medializace, pro začátek můžete uvést ukázky vašich online rozhovorů, účasti na online summitech apod.

Součástí profesionálních stránek sloužících k oslovování médií je také sekce ‚Ke stažení‚, kde novináři snadno naleznou fotografie v tiskové kvalitě (váš portrét, celá postava i ilustrační fotografie k tématu kterým se zabýváte, popř. logo, infografika atd.)

Pokud se novináři už dostanou na vaši stránku ‚Pro média‘, můžete je nalákat i uvedením dalších tematických okruhů, v rámci kterých by se jim mohl hodit váš expertní náhled či vyjádření. Můžete k nim uvést také reference.

Nakonec nezapomeňte zmínit výzvu, ať vás kontaktují a jak jste nejlépe k zastižení – tedy zopakovat váš kontaktní e-mail a telefonní číslo.

Pro inspiraci

Comments are closed.