Profesní medailonek pro média

Na vaší cestě do médií budete potřebovat krátký a výstižný popis toho, kdo jste a co děláte, podepřený důkazy vaší expertnosti. Použijete ho jednak v momentě, kdy nabízíte novináři nějaký námět a potřebujete se představit. Zároveň jej pak on sám může zužitkovat v článku nebo rozhovoru. Zjednodušíte mu tak „práci“, ale také významně ovlivníte, jak vás v médiích označí.

Porovnejte medailonek Margarety Křížové na webu a v rozhovoru pro Ona Dnes:

Úkolem vašeho medailonku je zaujmout a představit vás tak, abyste byli důvěryhodní. Ve 3-4 větách podejte důkazy, že jste ta pravá osoba, která by se k tématu měla vyjadřovat.

Nejčastěji se jedná o některé (nemusí byt všechny!) z těchto charakteristik dodávající vám kredibilitu:

  • Celé jméno včetně titulů (v redakčních textech pak ale není zvykem tituly uvádět).
  • Vaše pozice – obecné pojmenování nebo vysvětlení u atypických profesí. 
  • Co vás dělá expertem: délka praxe, vzdělání, počet klientů, největší úspěch, členství v profesních organizacích, ocenění, vystoupení na prestižních akcích, konferencích apod.
  • Vize nebo hodnoty.
  • Dobrá jsou také různá čísla (počet klientů, úspěchů, spokojených referencí, vydaných článků, prodaného zboží apod.)

Doplnit to může:

  • vlastní postup nebo metoda
  • autorství nebo pořadatelství (knihy, kurzy, konference, programy)
  • spolupráce nebo zvučná jména klientů (zejména u firem)
  • místo/lokalita odkud jste nebo kde působíte, význam pro region
  • největší úspěch (specifický výsledek, který jste pomohli dosáhnout svým klientům)
  • cíle resp. čeho chcete osobně dosáhnout?
  • vize/poslání
  • odkaz na vlastní obsah (konkrétní článek, video apod.)
  • odkaz na LinkedIn profil
  • vlastní publicita atd.

‚Odstavec‘ o vás je dobré upravit vždy přímo na míru nabídce námětu, aby jej co nejvíce podpořil. Univerzální (i obsáhlejší) profesní medailonek lze umístit na webovou stránku, na kterou novináře odkazujete, např. stránku ‚Pro média‘ apod. Medailonek pro média se totiž většinou liší od toho pro vaše klienty

Příklady medailonků

Mgr. Jana Pokorná

Jana Pokorná je PR konzultantka zaměřující se na zviditelnění žen v médiích a ve veřejném prostoru. Po studiích žurnalistiky a sociologie na Masarykově univerzitě působila jako redaktorka v České televizi a poté poskytovala PR servis firmám, vzdělávacím i neziskovým organizacím. Nyní pomáhá jednotlivcům, především podnikatelkám ve službách, být více vidět tak, aby měly větší vliv a mohly měnit svět.

Margareta Křížová

Vice než 25 let radí firmám a živnostníkům v podnikání. Zakladatelům start-upů radí při vstupu investora, majitelům firem zase při nákupu nebo prodeji společnosti. Je porotkyní v několika podnikatelských soutěžích, vidět jste ji mohli také v pořadu České televize. Školí a pořádá workshopy. Je autorkou publikace Z deníku investorky. Vystudovala obor Mezinárodní a veřejné vztahy.

Vendula Nady Stillerová, Ph.D.

Česká šperkařka, jejíž práci inspiruje architektura. K řemeslu se dostala při studiu Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Už v roce 2014 ocenila její technickou a designérskou zdatnost porota mezinárodní soutěže Fire Mountain Gems and Beads. Šperkařina a věda jsou pro ni dokonalý pár, protože je spojuje preciznost a cit pro detail.

Mgr. Martina Taubrová, BFRP

Jako mezinárodně registrovaný praktik Bachových esencí pomáhá lidem překonávat pocity úzkosti, nezvládání emocí, nízkou sebedůvěru či složité životní situace. Terapii se věnuje již více než 15 let a dosáhla v ní nejvyššího možného vzdělání v rámci originální metody dr. Bacha. Jako jediná v Česku může také oficiálně vzdělávat formou certifikovaných kurzů další terapeuty, jejími kurzy už přošlo více než 250 lidí, 6,5 tisíce pak absolvovalo terapii. 

Další inspirace

Margit Slimáková

Specialistka na zdravotní prevenci a výživu Margit Slimáková – využívá na svém webu chronologicky seřazené profesní milníky, včetně odborného vzdělávání, publikací a konferenčních i mediálních výstupů.

Ve svém medailonku zmiňuje také její bestseller Velmi osobní kniha o zdraví a založení Globopolu, prvního českého think-tanku pro otázky veřejného zdraví. Svou kredibilitu posiluje i zahraničními zkušenostmi a umístěním v žebříčku:

„Podle rozsáhlého průzkumu nezávislé mezinárodní organizace Ashoka je nejvlivnější českou expertkou v oblasti zdravého životního stylu, zdravé výživy a přístupu ke zdravotní péči. V minulosti pobývala a pracovala v Německu, Číně, Francii či USA.“

Hana Mojžíšová

Výživová poradkyně Hana Mojžíšová – využívá kromě svého vzdělání, vlastní praxe a spolupráce s jinými také odkaz na svůj článek ukazující její hlavní zaměření – problematika výživy ve zdraví i nemoci.

Zdroj: web Hany Mojžíšové

Porovnejte medailonek na webu a ten zasílaný novináři s námětem

Na webu je medailonek nejčastěji ve 3. osobě – o vás, v nabídce námětu novináři, píšete za sebe v 1. osobě.

Mgr. Ingrid Dach, Ph.D.

Lektorka copywritingu a marketingová mentorka. Jejími online kurzy už prošlo víc než 6 tisíc podnikatelek, kterým pomohla vytvořit fungující a zároveň přirozené prodejní texty. Vytvářet úspěšné prodejní kampaně se učí ve špičkových zahraničních kurzech a se svými mentorkami spolupracuje i jako affiliate partnerka a hostující lektorka. Ingrid má tři malé děti a inspiruje ženy k tomu, aby děti nepovažovaly za překážku v budování kariéry, ale za důvod, proč podnikat.


Po kariérním obratu v roce 2019 jsem se dokázala během půl roku dostat od psaní na zakázku pro firmy k vlastním několikamilionovým kampaním. Působím jako lektorka a marketingová mentorka. Předávám ženám know-how týkající se možnosti začít podnikat a prosadit se díky sociálním sítím, bez ztráty sama sebe a času pro rodinu. V této oblasti jsem finalistkou soutěže Žena roku 2021 v kategorii Úspěšná na sítích. Loni jsem se také účastnila několika konferencí zaměřených na podnikání žen. 

Tereza Chlebusová

Tereza Chlebusová je instruktorka plavání a od roku 2001 majitelka plavecké školy Hastrmánek v Kravařích, kterou ročně projde pět tisíc dětí i dospělých. Působí ve výkonném výboru České unie školního plavání. Je autorkou knihy a online vzdělávacích programů Hrajeme si na plavání.


Jsem instruktorkou a majitelkou plavecké školy Hastrmánek v Kravařích. Každý rok projde mýma rukama 700 malých i velkých plavců. Další stovky učím plavat a plavání si zamilovat on-line (kurzy, e-booky) nebo knihou Hrajeme si na plavání. Mým posláním je motivovat lidi k pohybu a zdravému životnímu stylu. Když se kvůli pandemii zavřely bazény, začala jsem podporovat rodiče malých dětí v pohybu a rozvoji plaveckých dovedností on-line. V druhé vlně, jsem si řekla, že do toho vtáhnu i rodiče dětí, a tak se zrodil On-line maraton v plavání na suchu. 

Shromážděte “důkazy”, že jste ta pravá osoba, která by se k tématům spadajícím do vaší expertní oblasti měla vyjadřovat. Zkrátka, proč by vám lidé (a novináři) měli věřit. Vytvořte si svůj profesní medailonek ještě dříve, než začnete novináře oslovovat s jednotlivými náměty.

Comments are closed.