Jak zužitkovat vaši medializaci – tipy pro byznys

Projděte si konkrétní tipy, jak v podnikání využít toho, že se vám podařilo dostat do médií. A v případě, že se tam teprve chystáte, zjistíte, co vám to může přinést a proč byste svému PR měli věnovat pozornost.

Jak zužitkovat medializaci

Pokud se dostanete do médií, neznamená to automaticky, že prodáváte.

Takhle to nefunguje.

Prostřednictvím médií:
 • o sobě dáváte vědět, a to i lidem, které neobsáhnete vlastním marketingem,
 • posilujete svou (osobní) značku, získáváte důvěru ostatních a přeneseně i prestiž daného média. Jde o reputaci.

Vlastně jste víc vidět a dáváte lidem příležitost nakoupit zrovna u vás. Buď je to jeden střípek do skládačky jejich pozornosti nebo mnohdy i ten rozhodující.

Nic z toho by však nefungovalo pokud za tím nestojí váš už běžící, funkční byznys a to včetně marketingu.

 • Vidí vás někdo v televizi?
  Musí být schopen vás dohledat podle jména nebo značky ve vyhledávači.
 • Dostane se k vám na web nebo sítě?
  Proveďte jej od “čumendy” až k nákupu.
 • Máte svou komunitu, které prodáváte?
  Naservírujte svým lidem článek z prestižního magazínu během kampaně.

Rozklikněte si několik příkladů:

Hlavní způsob, jak zužitkovat váš mediální výstup, je komunikovat ho v době, kdy vzniká, nejčastěji prostřednictvím sociálních sítí, a to:

 • už když se tvoří nebo chcete pozvat k jeho sledování v určitém čase a také
 • když spatří světlo světa (článek vyjde, pořad je odvysílaný apod.)
 • zajímavé je také zvlášť sdílet svou zkušenost a zákulisí, jak vše probíhalo

Tohle je základ – dáváte o vašem vystoupení v médiích vědět, umisťujete tuto informaci na vaše vlastní komunikační kanály, můžete na ně širší publikum upozornit reklamou. Nemusíte přitom odkazovat jen na článek nebo pořad, ale využít vaši přítomnost v médiích i pro propagaci magnetu nebo kurzu zdarma.

A pozor, zároveň tím:

 • dáváte kredit novináři, který na tom pracoval, 
 • zvyšujete čtenost/sledovanost médií, která je pro redakce a vydavatelské domy jó důležitá a
 • upevňujete navázaný vztah s novinářem, který můžete do budoucna opět využít (~media relations).

Super také je, když se zapojíte do online diskuze pod článkem nebo vysíláním, pokud redakce sdílí své výstupy na sociálních sítích, je prostor v komentářích tam. A ano, musíte umět komunikovat a pracovat i s troly a hejtry 😉

Jaká pravidla při sdílení platí?

 • Buďte kreativní – podívejte se na ukázky různých příspěvků, které jsem pro vás posbírala napříč sítěmi – máte-li nějaké další příklady, pošlete mi je.
 • Věnujte se tomu intenzivně – znáte pořekadlo, že není nic staršího než včerejší noviny? Snažte se jepičí život mediálního výstupu co nejvíce prodloužit.
 • Takový obsah znovu využívejte/recyklujte – uběhla nějaká doba (měsíc, rok) od vašeho vystoupení? Připomeňte se novým příspěvkem. Ptá se vás někdo na to, k čemu jste se vyjadřovali v médiích? Pošlete mu odkaz na článek nebo pořad.

Jak jinak můžete prodloužit životnost vašeho mediálního výstupu? Rozklikněte si další záložku.

Poté, co komunikujete svůj mediální výstup, když vzniká, zajistěte mu ještě delší životnost.

Skvělou příležitostí je umístit jej na svůj web.

 • BLOG
  Napište blogový příspěvek nebo článek, kde popíšete zákulisí nebo zajímavosti z vašeho vystoupení v médiích. Takovým příkladem může být příspěvek Stáni Stiborové (Podnikání z pláže) po jejím vystoupení v pořadu Sama doma. Podobně jej zužitkovala i výtvarnice Jana Andrésková (Kukando).
  TIP: Takový blogpost může mít i vlastní výzvu k akci.

 • POP-UP NEBO LIŠTA
  Umístěte si na HomePage nebo jinou část webu lištu nebo vyskakovací okno s výzvou nabádající k poslechu nebo přečtení vašeho výstupu. Toho využívá třeba koučka Jana Štěpánková, která v dolní části webu zve k poslechu epizody podcastu Slovo má…
  Nevýhodou takového zužitkování je, že odvádíte návštěvníky ze svého webu. Lze to vyřešit směrováním právě na článek vytvořený na vašem blogu – viz výše.

   
 • LOGA MÉDIÍ
  Skvělým způsobem, kterým přenesete prestiž médií na svou osobu, je umístit na web (např. stránku O mně) loga médií, ve kterých jste se objevili.
  Tento způsob využívá řada tuzemských i zahraničních osobností – např. Marie Forleo nebo Amy Porterfield.

 • NAPSALI O NÁS
  Máte-li mediálních výstupů už více, můžete si dát na svůj web stránku ‚Napsali o nás‘ apod., ve které budete shromažďovat jak loga, tak odkazy na konkrétní články/vysílání.
  Takto to má zpracované na svém e-shopu třeba autorka didaktických hraček Hana Šormová nebo koučka  a lektorka Janka Chudlíková

 • PŘIPNUTÍ NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
  Chcete-li využívat svůj mediální výstup dlouhodobě, většina sociálních sítích umožňuje připnout příspěvek v profilu tak, aby byl více na očích. Na Facebooku je to třeba sekce Doporučené, na Instagramu výběr ze stories – Highlights, na Linkedinu vybrané příspěvky atd.

  Víte-li o dalších způsobech, napište mi je.

Jak lze využít mediální výstupy přímo při prodeji?
Rozklikněte si další záložku.

Vyšel o vás článek, byli jste hostem vysílání nebo je o vás zmínka v jiných médiích? Využijte to při prodeji. Ukažte i tímto způsobem, že jste osoba na svém místě, odborník,  na kterého se druzí mohou bez obav obrátit.

Pro inspiraci nabízím opět několik příkladů, jak na to:

 • PRODEJNÍ STRÁNKA
  Loga médií, ve kterých jste se objevili, můžete stejně jako mentorka Ingrid Dach zařadit na prodejní stránku vašeho online programu, kurzu apod. Podpořit můžete i prodeje v e-shopu, jak to udělala Jana Andrésková u své značky Kukando.

 • PROMO MAGNETU
  Stejně jako v případě prodeje může medializace fungovat i při propagaci magnetu, kurzu zdarma apod. Ať už obrázek z vysílání využijete v reklamě nebo umístíte loga na webové stránce, jako specialistka na ekologické investování Pavla Wernerová.

 • PRODEJNÍ FUNNEL
  Důkaz o svém vystoupení v médiích lze zakomponovat do vaší prodejní sekvence nebo kampaně tak, aby v tu pravou zvýšila důvěru vašeho potenciálního klienta. Může mít formu videoklipu na začátku webináře, jak to využívá Marie Forleo, nebo e-mailu v newsletterové sérii, jak se to objevuje ve stravovacím programu Jíme jinak. Svůj pravidelný newsletter využívá samostatně k prodeji  třeba marketingová čarodějnice Madla Čevelová.

Máte další příklady, jak lze kreativně použít medializaci při prodeji? Napište mi, ráda vaše tipy zařadím do tohoto přehledu.

Pokud se dostanete do médií, neznamená to automaticky, že prodáváte. Svou publicitou ale můžete chytře prodej podpořit. Kromě posílení své osobní značky tak lze rozvíjet i podnikání. Získat více uznání i klientů.

Využívejte média ve svém marketingu a odlište se mezi ostatními

Ráda na tom budu pracovat s vámi

Jmenuji se Jana Pokorná a jsem PR konzultantka, která využívá své zkušenosti z médií. Zkrátka vím, co novináři potřebují. Pomáhám ženám zpřístupňovat tento svět a využívat sílu médií pro posílení osobní značky i podnikání.

Comments are closed.